>>Şirket Profili


   Vizyon-Misyon


   Ortaklıklar


   Basında Biz


   Referanslar


 


  
  Hakkımızda>Şirket Profili  

 

 

Gelişen bilişim teknolojilerinin en yoğun kullanım alanlarının başında mühendislik ve mimarlık hizmetleri gelmektedir. Mimarlık-Mühendislik ve Bilişim teknolojilerinin  birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu gören firmamız kuruluş amacını bilişim  teknolojilerini mühendislik alanlarında kullanmaya yönelik tam çözümler üretmek olarak belirlemiştir.

 

Eski Eser Belgeleme ve Projelendirme konusunda uluslararası ve ulusal projeleri başarı ile tamamlayan firmamız, restorasyon uygulama ve arkeolojik kazı hizmetleri de vermektedir. Kültür Bakanlığı'nca Restorasyon Uygulama ve Projelendirme konusunda yeterlilik alan firmamız mimari ve arkeolojik belgeleme konusunda da ar-ge faaliyetleri yürütmektedir.

 

Amacımız tüm mühendislik ve mimarlık hizmeti veren veya alan özel ve kamu kuruluşlarına çözümler üretmektir.

 

Firmamız ülkemizin en önemli sorunlarından biri olarak envanter sorununu görmektedir. Henüz ülkemizde kadastro sorunu çözülememiştir. Devlet arsa ve arazisinin miktarını tam olarak bilmemektedir. Eski esrelerimizin ciddi bir envanteri yoktur. Firmamız, faaliyetleri arasında bulunan Uzaktan(Uzaydan) Algılama, Coğrafi Bilgi Sistemi, GPS(Uzaydan Konum Belirleme Sistemi), Digital Fotogrametri, Lazer Tarama teknolojileri ile belgeleme ve envanterleme konusunda tüm kamu ve özel kuruluşlara hizmet vermektedir.

Üniversite ve akademik çevrelerle yoğun iş birlikteliği içerisinde olan firmamız projelerinde İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden danışmanlık hizmeti almaktadır.

Firmamızda belgeleme projelerine yönelik, her türlü yazılım, Fotograf çekebilen totalstaion, Lazer Tarayıcı ve GPS donanımı bulunmaktadır. Uzaktan Algılama konusunda dünya lideri ERDAS Yazılımı, Coğrafi Bilgi Sistemi konusunda en kapsamlı ürünleri olan ESRI ürünleri ve Lazer tarayıcı, GPS ve Totalstation donanımı üreticisi Trimble firmasının bayisi olan firmamız Picrtan Digital Fotogrametri yazılımı, ve NEPTAN GPS ile deformasyon analiz yazılımının Türkiye tek temsilcisidir.

Firmamızın yapmış olduğu projeler çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Niksar Kalesi Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi Tarihi Kentler Birliği'nden Proje ödülü almıştır. Şişli Belediyesi için Hazırlamış olduğumuz Şişli Afet ve Şehir Rehberi Kitabı Marmara Belediyeler Birliği'nin düzenlemiş olduğu Altın Karınca Yarışmasında Juri Özel ödülü almıştır. Akropol tarafından restorasyonu tamamlanarak açılışı yapılan Zile Gaydaroğlu Konağı'nın açılış töreninde Tokat Valisi Mustafa Taşkesen ve Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel  Başarılı Restorasyon Çalışmasından Dolayı Teşekkür Plaketi vermişlerdir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü için hazırlamış olduğumuz İstanbul Boğazı Silüet Projesi Sabah ve Milliyet Gazeteleri İstanbul Ekinde manşetten verilmiştir. Silüet Projesi CNN-TURK programında haber yapılmıştır. Ülkemizin ilk Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamalarından "Pilot Şişli Kent Bilgi Sistemi" Projesi TRT-1 ve Samanyolu TV de haber yapılmıştır.

Firmamızın yapmış olduğu ülkemizde de ilk sayılabilecek projeler

a) 1998 yılında yapmış olduğumuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Boğazı Silüet Projesi, Yersel Fotogrametri konusunda Dünyada'ki en kapsamlı projelerdendir. Projede İTÜ danışmanlığında 30'un üzerinde mimar mühendis çalışmıştır. 35km gidiş 35 km geliş toplam 70 km lik İstanbul Boğazının Tarihi Silüeti çıkartılmış, öngörünüm sınırı tespit edilmiştir.

b) 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi için hazırlamış olduğumuz Adres 1.0 yazılımı  tamamen Türkçe İstanbul'un tamamının sorgulanabildiği  ilk adres bilgi sistemi yazımıdır. 

c) 1999 yılında hazırlamış olduğumuz İstanbul Afet Bilgi Sistemi Yazılımı İstanbul'un tamamının  tüm detayları ile sorgulayabilen ilk yerli Coğrafi Bilgi Sistemi Yazılımıdır.

d) 1998 Adana Ceyhan depreminde hasar gören ve tehlike arz eden 4 adet  caminin minarelerinin Fotogrametrik yöntemle Rölövelerinin hazırlanması projesi Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün ilk fotogrametrik rölöve projesidir.

 

e) 2001 Yılında Türkiye’de ilk defa 700 mb büyüklüğünde 1 mt çözünürlüklü Tokat iline ait uydu görüntülerini  internette yayınlanmıştır. Ülkemizin ilk Web tabanlı GIS uygulaması ile o zamanki bilgisayar donanımlarının dahi açmakta zorlandığı uydu verileri web üzerinden açılabilmekte, sorgulanabilmekte idi. Bu çalışma İTÜ öğretim görevlileri ile birlikte uluslararası yayın yapılmıştır.

 

f) İSKİ için hazırlanan Bahçeköy Su Kemeri Fotogrametrik ve Lazer Tarama Projesi Ülkemizde Lazer tarama verileri ile hazırlanan ilk rölöve projelerindendir.

 

g) Yine İSKİ için hazırlanan İstanbul'daki Tarihi Çeşmelerin Mobil Coğrafi Bilgi Sistemi İle Envanterinin Hazırlanması projesi Tarihi eserlerin CBS yöntemi belgelenmesi konusundaki ilk ve en kapsamlı projelerdendir.

 

h) İstanbul Teknik Üniversitesi ile hazırlamış olduğumuz Web tabanlı Haliç Bilgi Sistemi Projesi Dünya'nın en popüler ölçme dergilerinden GIM International dergisinde kapak konusu olmuştur.

 

i) Kültür Bakanlığı ile yürütmüş olduğumuz Ahlat Selçuklu Mezarlığı Fotogrametrik Belgeleme Projesi, Kültür Bakanlığının en kapsamlı ve ilk fotogrametrik belgeleme projelerindendir. Projede; Fotogrametri, Coğrafi Bilgi Sistemi, GPS, Lazer Tarama ve Mimari Rölöve belgeleme teknolojileri kullanılmıştır. 350 paftadan oluşan proje Van Koruma Kurulun'ca onaylanmıştır.

 

j) Ülkemizin ilk  Yönetim Bilgi Sistemi (MIS), Kent Bilgi Sistemi ve Dijital Çağrı Yönetim Sistemini entegre ederek çalışan Döküman ve İş Akış Yönetim Sistemi Projesi Sultangazi Belediyesi'nde hayata geçirilmiştir. 

 

k) 2011 yılında İstanbul Valiliği İl Acil Durum Müdürlüğü'ne İstanbul'daki Tüm Kamu Binalarının Envanteri projesini tamamlayan firmamız kurumda çalışan Yönetim Bilgi Sistemi ve Coğrafi Bilgi Sistemi'ni entegre ederek ülkemizdeki birlikte çalışılabilirlik konusundaki en güzel örneklerinden birini gerçekleştirmiştir.

 

l) Firmamızın yürüttüğü Aydos Kalesi Arkeolojik Kazı ve kazıdan çıkan eserlerin belgelenmesi projesi Ülkemizin İstanbul Marmaray Kazıları'ndan sonraki en kapsamlı arkeolojik kazı projesidir. Kazıda 10.000 m3 ün üzerinde kazı yapılmış ve Tüm kazı çalışmaları 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.